جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

نگاهی به قرن 21 (قسمت دوم)

دوشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ۰۹:۴۰ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم


جنبش علمداران موعود تقدیم می کند...


مجموعه مقالات ((( نگاهی به قرن 21 )))


قسمت دومپس از گذر کشور های اروپایی از قرون وسطی و شکل گیری و دوره جدید، توجه گسترده ای به حقوق، قانون، ساختار حکومت و دولت پدید آمد که عموما عکس العملی در برابر حاکمیت نامطلوب کلیسا در قرون وسطی بود. آگاهی به قانون و حقوق که ابتدا با ترجمه آثار اسلامی اتفاق افتاد، فوایدی برای تمدن جدید داشت.

مردم با حقوق خود در مقابل دولت ها و در رابطه با یکدیگر آشنا شدند و به تأسیس قانون برای آن پرداختند و برای صیانت از آنها سازمان هایی تأسیس کردند. حق کارگر، حق کودک، حق تعلیم و تعلّم، حق داشتن شغل، حقوق متقابل زن و مرد و حق مردم در مقابل دولت به رسمیت شناخته شد.

اما به علت نگاهی که در تمدن جدید به انسان، دین و حکومت شد، نظام سیاسی و قوانین و مقررات فقط دغدغه این را داشتند که انسان ها بتوانند به طور مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی کنند تا در رهگذر آن هر انسانی بتواند آن طور که می خواهد نیاز های طبیعی و نفسانی خود را برآورده سازد.

مطابق این دیدگاه، هیچ قانون الهی وجود ندارد که انسان ها را به شیوه زندگی هدایت کند و برای آنان جهت تعیین نماید. این اندیشه که لیبرالیسم نام دارد، زیربنای بیشتر نظام های سیاسی و قوانین اجتماعی جوامع کنونی غرب است. حق تعیین سرنوشت و دخالت مردم در امور خود، دیگر گام مثبتی بود که در عصر جدید برداشته شد و برخی حکومت های استبدادی و موروثی را از صحنه خارج کرد؛ اما چون در سایه لیبرالیسم متولد شد، به ابزاری برای ارضای تمایلات مادی قدرتمندان و سرمایه داران تبدیل گردید که عملا حاکمیت ملت ها را در دست داشتند.

بدین ترتیب، قدرت و توان دولت های جدید غربی از یک طرف پیشرفت علمی و ابزار های صنعتی از طرف دیگر، در خدمت تأمین سرمایه داران و قدرت مندان قرار گرفت و پیامد های مختلفی به دنبال داشت.

1-                       افزایش فاصله میان انسانهای فقیر و غنی در جهان ؛

شکل گیری نظام های سیاسی جدید، بر پایه قدرت سرمایه داران و نفع طلبی فزاینده آنان از یک سو، و امکان تولید انبوه کالا به وسیله ماشین های صنعتی از سوی دیگر، به تدریج تولیدکنندگان کوچک را از رده خارج کرد.

صاحبان سرمایه و صنعت، منابع طبیعی اکثر نقاط جهان را به بهایی بسیاری اندک خریدند و یا با قدرت نظامی خود تاراج کردند، و کالاهای خود را به قیمت بسایر سنگین به مردم همان سرزمین ها فروختند. بدین ترتیب، بخش کوچکی از جهان، روز به روز غنی تر شد و بخش اعظم جهان در فقر و تنگدستی فرو رفت.

2-                       ظهور پدیده استعمار ؛

تولید انبوه کالا و نیاز به بازارهای کشورهای دیگر، احتیاج به منابع طبیعی آن کشور ها و نیز روحیه توسعه طلبی و فزون خواهی سبب شد که سرمایه داران و قدرتمندان غربی، کشورهای دیگر را، به خصوص در آسیا و آفریقا هدف قرار دهند و به بهانه استعمار ( آباد کردن ) بسیاری از این کشور ها را تصرف کنند و ذخایر با ارزش و گران قیمت آنها، از آثار باستانی و کتاب های خطی تا جواهرات و منابع طبیعی و معدنی را به کشور خود ببرند و برای آن ملت ها فقر و نیازمندی را بر جا بگذارند، فرهنگ مستقل ملت ها را از بین ببرند و حاکمان وابسته و مزدور خود را بر مردم مسلط سازند و آنها را به صورت بازاری برای مصرف خود درآورند.

دوره استعمار که  دوره غارت علنی ثروت ملت ها بود و تا اواخر قرن بیستم ادامه داشت، یکی از سیاه ترین دوره انسان روی کره زمین بود. در ابتدای همین دوره میلیون ها آفریقایی از این قاره ربوده شدند و به مالکیت اروپائیان و آمریکایی ها در آمدند و به عنوان برده در مزرعه ها، کارخانه ها و معادن به کار های طاقت فرسا وادار شدند.

دادگاه های آنان قوانین سختی برای برده ها داشتند و برای کوچک ترین خطا، به شدت انان را مجازات می کردند.

نویسنده سیاهپوست آمریکایی معاصر،آلکسی هیل،در رمان معروف خود به نام ریشه ها

     

با بیداری ملت ها، مبارهز با استعمارگران نیز از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و نهضت ضد استعماری به تدریج سراسر آفریقا، آسیا، و آمریکای لاتین را فرا گرفت. این مبارزات، که گاه چندین دهه می انجامید، قربانیان زیادی داشت.

بالاخره دولت های غربی ناچار شدند به ظاهر از کشور های استعمار شده بیرون بروند و نظامیان خود را خارج کنند. اما شیوه ای دیگر را برای تسلط بر این کشور ها در پیش گرفتند که (( استعمار نو )) نام گرفت. دراین شیوه جدید، با استفاده از قدرت نظامی، جاسوسی، تبلیغاتی و فرهنگی، افراد وابسته به خود را در کشور ها به قدرت می رساندند و به صورت های گوناگون از آنها حمایت می کردند.

آن افراد وابسته نیز اهداف سیاسی و اقتصادی آن قذرت ها را در کشور خود به اجرا در می آوردند. این نوع از استعمار هم اکنون در بسیاری از کشور ها ادامه دارد. برخی از محققان بر این باورند ثروتی که در دوره استعمار از کشورهای استعمار زده با کشورهای استعمارگز منتقل شده، آن قدر زیاد بود که پایه های اصلی قدرت اقتصادی اروپائیان را به وجود آورد.

3-                        جهان نظامی شده و محسور درتسلیحات ؛

امروزه، مردم جهان محصور در سلاح هایی هستند که میتواند چندین بار تمام امکانات موجود روی کره زمین را نابود کند. هم اینک که شما در حال مطالعه این مقاله هستید، ناوهاتی جنگی در اغلب نقاط حساس دنیا حضور دارند و آماده جنگ افروزیند.

کلاهک های هسته ای بیشتر مجتمع های انسانی را نشانه گیری کرده اند. انبار های اسلحه، انباشته از پیچیده ترینن سلاح های کشتار جمعی است. سلاح های شیمایی و میکروبی که به کمک دانش جدید ساخته شده، در مدت اندکی قادر است تما جنبندگان ریز و درشت روی زمین از بین ببرد.

اگر نگاه کوچکی به چند دهه اخیر کنیم متوجه این مطلب خواهیم شد که پیشرفت و تکنولوژی در برابر آسان کردن و راحتی کار برای انسانها، چه سرمایه های با ارزشی را از او گرفته است. سرمایه ها و دارایی هایی که انسان، بر پایه آنها به زندگی سالم و بی دغدغه خود ادامه می داد.

ثروت هایی چون؛ آرامش، دوستی، سلامت روحی و روانی، سلامت جسمی، صبر،ایمان، عشق، اراده و. . .

اینها همه از جمله ثروت ها و دارایی های انسان در تاریخ تمدن او بود. حال خودتان قضاوت کنید که با ورود به تمدن جدید، جایی برای این موارد در ما مانده است؟

 

۹۴/۰۹/۳۰

نظرات (۱)

درود

با سپاس از مطالب و وبلاگ مفیدتون

خوشحال میشم اگر لطف کنید به منم سر بزنید

در صورت صلاح دید اگر بلاگ منو لینک کنید بسیار ممنون میشم.

پیروز و سربلند باشید

http://zonashop.ir/

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">