جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

مقدمه ای قبل از آمدن

شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۰۵:۵۵ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیمیکی از مفاهیم مهم و بحثبرانگیزی که در حال حاضر مورد توجه محافل علمی مخصوصا کرسیهای نظریه پردازی در زمینه  علوم انسانی و آیندهپژوهشی قرار گرفتهاست، بحثی با عنوان قرار گرفتن زمان کنونی در پیچ تاریخی تاثیرگذار و مهم میباشد؛ در این مقاله در نظر داریم بهمنظور درک بهتر این مفهوم و مباحث متعلق به آن به  تحلیل تاریخ از دو نوع دیدگاه غربی و  اسلامی مبتنی بر قرآن بپردازیم:

غرب در تحلیل خود  تاریخ را به  سه دوره تقسیم میکند:

1-    دوره کودکی یا جهالت که به آن دوره دین و خدا لقب دادهاند؛ به ادعای اندیشمندان کودکان یا همان انسانها در این دوره پاسخ سوالات خویش را از خدا میگیرند.

2-    دوره جوانی یا چرایی که این مرحله، مرحله  به فلسفه است انسان در ان دوران به دنبال چرایی و علت موضوعات میگردد و تا حدودی از عقل خود کمک میگیرد.

3-    دوره نبوغ و پختگی که نه خدا و نه فلسفه جوابگوی سوالات انسان نمیباشند بلکه انسان جواب مسائل خود را در علم تجربی میجویند و اصالت با تجربه است؛ این دوره به دوره چگونگی شهرت یافتهاست.

آیت الله شیخ عبدالکریم فرحانی معاون آموزش وامور حوزههای علمیه سراسرکشور در مورد تاریخ از منظر قرآن معتقد است قرآن نیز تاریخ را به سه دوره تقسیم میکند:

1-    بشر جاهلی که به دوره اساطیری معروف است؛ در این دوران پیامبرانی مبعوث شدند که جهل بشر را از بین ببرند و با توجه به میزان درک انسانها ، به معجزات گوناگون دست بزنند.

2-    دومین دوره، دوره ختم نبوت میباشد که قرآن آن را دوره علم مینامد که با آیه «اقراباسم ربک الذی خلق» آغاز میشود و به شهادت پیامبر و ختم وحی، پایان میپذیرد.

3-    اما دوره سوم تاریخ در قرآن به چه زمانی مربوط میشود؟

به نظر ایشان این دوره هنوز فرانرسیده است و به زمانی اختصاص دارد که خداوند انسان ایمان و عمل صالح را وعده داده است.

بنابراین دوره سوم تاریخ از منظر قرآن را باید  دوران دین نامید آن هم دینمداری بر مبنای ولایت معصوم؛ بدین معنا که خداوند برای این دوران قیدی مهم را در نظر میگیرد آن قید ولایتپذیری است.

تحلیلگران علوم دینی معتقدند پیروزی انقلاب اسلامی با محوریت «دکترین ولایت » نشان داد که دوران سوم تاریخ از منظر قرآن به تدریج در حال تحقق است؛ شهید مطهری در همین راستا در پاسخ به فلاسفه غربی بیان می کند:

«شما می گویید دوره دین تمام شده است و قرآن میگوید دوره دین در حال آمدن است»

باید گفت چند دهه قبل  دنیا شاهد پیروزی یک تئوری غیر مادی به نام ولایت فقیه بود که بزرگترین حرکت اجتماعی قرن بلکه تاریخ  را به ثمر نشاند و  انتشار این تئوری و چارچوبهای عملی آن به کشورهای دیگر که امروزه به مفهوم صدور انقلاب شهرت یافتهاست، نوید پیروزی و موفقیت این دکترین در سطح جهانی را داد.

نکته لازم به ذکر این است که همهگیر شدن تب آخرالزمان و رویدادهای مرتبط با آن در میان تمامی اقوام و مذاهب در زمان کنونی گویای این ماجرا است که بشر امروز خواسته یا ناخواسته خود را برای تحولی بزرگ آماده میکند و آن ظهور موعودی است که تمام ادیان به آن وعده دادهاند.

 برای تکمیل قطعات پازلمان سخنان فوکویاما تئوری پرداز «پایان تاریخ» و تحلیلگر ارشد آمریکا مورد بررسی قرار دادهایم :

وی مینویسد وجود نهادهایی چون ولایت فقیه و شورای نگهبان از موانع اصل تبدیل ایران به نظام سکولار می باشد(1)

ایشان در کتاب پایان تاریخ مینویسد بین کلیه مذاهب اسلامی، شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت ، فقهی است؛ یعنی فقیه میتواند بر تمام شئون فردی و اجتماعی افراد ولایت داشته باشد و این نگاه، «برتر از نظریه نخبگان» افلاطون است.

فوکویاما قدرت آموزههای شیعی را در ولایتپذیری آن دانسته و شیعیان را افرادی امیدوار میداند و معتقد است که انسان امیدوار را نمیتوان تسخیر کرد. وی اقرار میکند که شیعه پرندهای است که زرهای به نام ولایتپذیری بر تن دارد که آن را شکستناپذیر کرده است همچنین جالب است بدانید که وی با دلیل و مدرک ثابت میکند که برنده جنگ آخرالزمان شیعیان میباشند.(2)

فوکویاما برای از بین بردن اصل ولایت فقیه مهندسی معکوس را پیشنهاد میدهد و معتقد است اول باید به مصداق ولایت فقیه ضربه زد و آن فرد را ناکارآمد نشان داد و پس از آن با مقابله با اصل ولایتفقیه پرداخت. بنابراین به اذعان فوکویاما دکترین ولایت فقیه، نشاندهنده قدرت اسلام قبل از ظهور است.

در نهایت باید گفت این نوید بهگوش میرسد که پیشگوییهای قرآن در هر حال تحقق است و مردم جهان شاهد به منصه ظهور رسیدن قدرت حکومت اسلامی خواهندبود و جهان در حال پذیرش نورخورشیدی است که طلوع آن را به انتظار نشسته است و میتوان اصلیترین دلیل اثبات لزوم ولایت فقیه را همین دانست که مسلمانان مخصوصا شیعیان را آموزش میدهد که در عصر غیبت تنها از یک عالم دینی که حکومت را نیز مدیریت میکند تبعیت کنند و از فرمان او تخطی نورزند تا تربیت و آماده شوند که در زمان ظهور نیز پذیرنده ولایت امامی الهی باشند که اسلام را به اتم و اکمل در تمام شئون فردی، اجتماعی و سیاسی انسانها اجراء میکند که اگر تربیت نشوند چهبسا به مقابله  با امام معصوم برخیزند و در زمره دشمنان ایشان قرار گیرند.

 

فهرست منابع:

1-    روزنامه وال استریت. گزارش خبرگزاری فارس/ 5 مرداد 1388

2-    مقاله تاریخ در پایان تاریخ نوشته فوکویاما ترجمه ابراهیم اسکافی قابل دسترس در :

httP://world.iran-emrooz.net/index.PhP?/world/more/12519

۹۴/۱۲/۱۵

نظرات (۲)

۱۶ اسفند ۹۴ ، ۱۰:۳۱ عبدخدا حسانه
سلام
تشکر 
اللّهـُمَّ صَـلِّ عَلے مُحَـمَّد وَ آلِـ مُحَـمَّد وَ عَجِّـلْ فـَرَجَـهُم
جالب بود - تشکر

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">