جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

مفهوم ولایت فقیه (قسمت دوم)

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۰۳:۰۶ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیمدر قسمت قبل به ذکر بخش اول ولایت تشریعی پرداختیم و در این قسمت به بررسی بخش دوم خواهیم پرداخت.

زعامت و رهبری؛ از دیدگاه اسلامی، انسان یکتاپرست، نباید از هیچ فرد یا نهادی، فرمان ببرد و کسی را ولی، سرپرست و ارباب خود قرار دهد و بی چون و چرا مطیع او گردد:

(( اینان دانشمندان و راهبان خود و مسیح پسر مریم را به جای خدا به الوهیّت گرفتند، با آنکه مأمور نبودند جز اینکه خدایی یگانه را بپرستند که هیچ معبودی جز او نیست. منزّه است ا. از آنچه با وی شریک می گردانند. ))

مگر آنکه خداوند سبحان برای او چنین حقی را جعل و تشریع کرده باشد. قرآن فرموده است؛

(( پیامبر به مومنان از خودشان سزاوارتر و نزدیک تر است )) و نیز (( ولّ شما، تنها خدا و پیامبر اوست و کسانی که ایمان آورده اند؛ همان کسانی که نماز بر پا می دارند و در حال رکوع زکات

می دهند. ))

بر اساس این آیات خداوند ولایت تدبیری و حق اداره و تنظیم اجتماعی را برای پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام تشریع کرده است و تنها آنان هستند که می توانند حاکمیت سیاسی و زمامداری جامعه را در دست گرفته و در رأس هرم قذرت باشند.

بر اساس دلایل گوناگونی، چنین ولایتی از طرف ائمه اطهار علیهم السلام به فقیهان واجد شرایط واگذار شده است و آنان به نیابت از معصومین علیهم السلام، علاوه بر حق قانون گذاری با قیود و شرایطی که بیان شد دارای ولایت زعامت و رهبری جامعه بوده و موظف به تدبیر، سرپرستی و تنظیم اجتماعی، جامعه اسلامی هستند.

در هر صورت معنای اصطلاحی ((ولایت)) عبارت است از؛ (( تصدی امر و اداره حکومت. ))

ولایت فقیه؛ یعنی، رهبری سیاسی جامعه اسلامی به وسیله فقیه عادل و با تقوا و دارای شرایط لازم رهبری. تبیین و تحلیل ولایت مطلقه فقیه از مناظر امام خمینی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به دو شیوه ممکن است؛

1.     رجوع به منابع و متون اسلامی و آرای حضرت امام و دیگر فقیهان و اندیشمندان اسلامی

2.     مراجعه به مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی برای فهم مقصود قانون گذاران از این عبارت.

در این رابطه ابتدا به بازخوانی معنای این اصطلاح از منظر حضرت امام با تکیه بر متون اسلامی می پردازیم. سپس ضمن مراجعه مختصر به مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی، تلاش می کنیم تا مقصود قانون گذاران از این اصطلاح را بیابیم. نظریه حضرت امام درباره حوزه اختیارات ولی فقیه که مورد قبول اکثریت فقیهان شیعه می باشد این است که فقیه همه اختیارات لازم حکومتی امام معصوم را دارد و هر نوع ولایتی که در حوزه رهبری جامعه برای امام ثابت شده، برای فقیه نیز ثابت است؛ به جز آنچه که به دلایل خاص از مختصات امام معصوم شمرده شده است (از قبیل پاره ای از اختیاراتی که پیامبر در حوزه مسائل خصوصی افراد داشته اند.)

پایان قسمت دوم

منابع:

ولایت فقیه/دستغیب/سیدعبدالحسین/ص80

ولایت فقیه/جوادی عاملی/عبدالله/ص211

روزنامه کیهان/شماره 19391/ص3

همان

در قسمت آینده به بررسی ولایت مطلقه می پردازیم.

۹۴/۰۸/۱۷

نظرات (۱)

۱۷ آبان ۹۴ ، ۱۷:۵۶ ❤منتـــظر المـهـدی❤
بسیارعالی ....

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">