جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

شلیک به سمت خود

پنجشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۴، ۰۶:۱۴ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیمتزکیه از ماده ( ز-ک-ه ) و در لغت به معنای استوار ساختن و دور کردن شیئی از عیب و کاستی و ایجاد رشد، برکت و پاکی در آن است .

تزکیه در اصطلاح علم اخلاق ، عبارت است از پاک کردن نفس از عیب ها و صفات زشت و آراستن آن به صفات پسندیده و نیکو .

خداوند متعال در آیه دوم سوره مبارکه جمعه می فرماید: هوالذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمة و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین؛

(اوست آن کس که در میان بى‏سوادان فرستاده‏ اى از خودشان برانگیخت، تا آیات او را بر آنان بخواند و پاکشان گرداند و کتاب و حکمت بدیشان بیاموزد، و [آنان‏] قطعاً پیش از آن در گمراهى آشکارى بودند.)

از ظاهرآیه شریفه به دست می آید که برای پیامبر گرامی اسلام(ص) ابتدا چهار وظیفه مقرر شده است که یکی از آن ها تزکیه و پاک نمودن نفس ها از گناه ها و آراستن آن به فضائل اخلاقی می باشد.

تزکیه به سه مرحله ی ؛ تخلیه ، تحلیه و تجلیه تقسیم می شود که :

-        تخلیه به معنای : پاک سازی باطن و روان از بدی ها و عیب های اخلاقی است.

-        تحلیه از ماده ی حُلی و حّلی به معنای زیور است. یعنی به زیور آراستن که این کلمه در علم اخلاق به معنای آراستگی به خوبی ها و مکارم اخلاق است.

-        تجلیه نیز یعنی خود را با اعمال دینی نمایان کردن یا به تعبیر دیگر، در قالب اعمال دینی ظاهر شدن . برخی از این بخش به (( ظاهرنمایی دینی و مذهبی )) برداشت می کنند که این، کاملا مخالف معنای حقیقی این مرحله است. هدف از تجلیه آن است که انسان، اعمال مذهبی را به صورتی که دین خواسته است به جا آورد ؛ یعنی نماز، روزه و سایر عبادات را به شیوه ای درست انجام دهد.

شکی نیست که هر صفتی در دنیا، چه خوب و چه بد، نوعی هماهنگی با نفس انسان دارد. لذا اگر می بینیم که معصومین و اولیای خدا به هیچ وجه گناه نکرده و هیچ میلی به گناه ندارند، برای آن است که نفسشان در اثر پاکی و عصمت روانی،اصلا هماهنگی و همسویی با گناه ندارد.

اما در مورد سایر مردم این مورد متفاوت است و چون در مردم عادی هماهنگی با گناه و میل به انجام گناه وجود دارد، بدون شک کم و بیش گناه هم صورت می گیرد و چون میان نفس و گناه نسبت مستقیم وجود دارد، پس از بین بردن این ارتباط کار آسانی نیست.

به همین دلیل است که مرحله ی تخلیه را ((جهاد اکبر)) می خوانند که مانند جهاد اصغر بر انسان واجب است. همچنین رسول خدا در این مورد می فرمایند؛

« با نفس خود جهاد کنید، با کم کردن غذا و نوشیدنی، تا فرشتگان بر شما سایه افکنند و شیطان از شما فراری گردد» (میزان الحکمه/ج2/ص143)


جنبش علمداران موعود

۹۴/۰۶/۲۶

نظرات (۱)

تنها مسیر : مبارزه با نفس...
چه برای مومن چه برای کافر ...

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">