جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

زندگی ایرانی_اسلامی

سه شنبه, ۱۹ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۱۷ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیموقتی می خواهیم خانه ای را برای زندگی انتخاب کنیم، به دنبال ساختمانی می گردیم که اصولی،دقیق و با مصالح خوب ساخته شده باشد. اما با توجه به همه ی این موارد،ساختمانی استوار است که روی پایه های محکمی قرار گرفته باشد.

بنای اقتصاد هر کشور را می توان با یک ساختمان مقایسه کرد. بنایی که پایه و اساس آن (( مردم )) هستند. هر چه مردم مقاوم تر باشند، در نتیجه بنای اقتصاد روی پایه های مقاوم تری ساخته خواهد شد و با تکیه بر این پایه است که می شود یک اقتصاد مقاومتی را ایجاد کرد.

و اما یک سوال:

1.     مردم مقاوم چه نوع مردمی هستند؟

در پاسخ،می توان سوال دیگری پرسید که:

2.     مردم غیر مقاوم چه مردمی هستند و به چه سبکی زندگی می کنند؟

طبیعی است که برای داشتن یک جسم سالم و ورزیده نیاز به ورزش  و تحرک است و فرد با کنار گذاشتن راحتی به صورت داوطلبانه و انجام ورزش، جسم خود را در مقابل سختی ها و آسیب های درونی مقاومت می سازد. اما با عادت کردن به راحتی و نپذیرفتن برخی سختی ها،جسم با کوچکترین آسیب، بیشترین خسارت را می بیند.

((راحت طلبی)) وقتی با ((لذت طلبی)) همراه شود، سبک زندگی ویژه ای را پدید می آورد. سبکی از زندگی که ((مصرف گرایی)) را در جهان غرب، مانند ویروسی در رگ های اقتصاد کشورهای غربی تزریق می کند. مصرفی در جهت تأمین راحتی و لذت.

رواج این سبک زندگی، مقاومت مردم را که پایه های اصلی اقتصاد هستند از بین می برد. شاهد این مسئله بحران مالی اخیر است که در آن، هرجا دولت های اروپایی حرف از ریاضت اقتصادی زدند مردم به نشانه ی اعتراض به خیابان ها ریختند. اما در غرب مردمی هم هستند که سبک های متفاوتی دارند:

برای مثال می توان به قشر ((آمایش گران)) اشاره کرد که خود را برای اوضاع اظطراری آماده می کنند و یا ((خودکفایان)) که سبک زندگی ویژه و ایده آلی دارند. این افراد علاوه بر تأمین نیاز های مصرفی خود، مازاد تولیدات خود را نیز در جامعه به فروش می رسانند. این اقشار، یک الگوی مقاوم را برای زندگی خود انتخاب کردند، الگویی که از گذشته در زندگی عشایر و روستاییان کشور ما یعنی ایران هم وجود داشت: ( یک زندگی کاملا خودکفا که نه تنها نیاز ها تا حد زیاد در خانواده تأمین می شد، بلکه مازاد آن نیز در اختیار دیگران قرار می گرفت. )

البته در گذشته، چنین الگویی در شهرهای بزرگ ایران، با حضور یک کدبانو در خانه های ایرانی حاکم بود که با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت، تا حد بسیار زیادی نیاز های خانواده و جامعه را تأمین می کرد. اما امروزه این سبک زندگی با تأثیر پذیری از الگوی مصرف گرایی غربی به سرعت در حال نابودی است.

عشایر، به روستا پناه می آورند و روستاییان هم به شهر ها می روند.

شهری که زندگی در آن،کاملا وابسته به دیگران و به خصوص دولت است. مردمی که حتی برای تأمین نیاز های خود، راضی به وابستگی به کشور های بیگانه می شوند تا استقلال خود را زیر سوال ببرند.

در این الگو، هزینه های زندگی به شدت بالا ست و آن دسته از مردمی که توان مالی ندارند، به ناچار به قرض و بدهکاری می افتند و از نظر مالی نیز وابسته می شوند. این رویداد و نتایج، مقاومت مردم را به حداقل رسانده و نمادی از یک سبک زندگی کاملا غلط است که دین مبین اسلام نیز با آن مخالف بوده و الگویی اساسی را در مقابل آن معرفی می کند.

بی نیازی از دیگران و عدم وابستگی، یکی از پایه های کلیدی دین اسلام است. جایی که کار و زحمت، به همراه تحمل رنج و سختی برای رسیدن به غنا و بی نیازی، ((عبادت)) محسوب می شود.

مهم تر از آن این است که خداوند توانا، در کتاب آسمانی خود یعنی قرآن، مردم را از وابستگی و تکیه بر ستمگران و دولت های باطل منع می کند. و از سوی دیگر مومنان هرگز نباید به گونه ای عمل کنند که کافران و ستمگران توان تسلط بر آنها را داشته باشند.

استقامت، امری مهم و حیاتی است که خداوند از پیامبر خاتم و امّت مسلمانش می خواهد تا با تمام وجود به آن عمل کنند.

استقامتی که فراتر از مقاومت : ((حرکت رو به جلو)) و (( ایستادگی)) را توصیه می کند.

 

نویسنده : علیرضا هادیزاده

 

۹۴/۰۸/۱۹

نظرات (۲)

خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی سایتتون خوبه مثل همیشه عالی
پاسخ:
نظر لطف شماست

متشکرم

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">