جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

دوره غیبت (قسمت سوم)

يكشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۸:۵۸ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم


الگوی حکومت مشروع تمام عیار

این الگو، برآمده از نظریه سوم یعنی؛امامت، مقدمه اجرای شریعت، است که در بحث امامت، به جای تأکید بر فرد امام یا پیامبر روی شریعت و ضرورت اجرای آن اصرار می کند.

بر پایه این استدلال، شریعت از جانب خدا تشریع شده و هدف از آن، اجرای عملی محتوای دین در جامعه بوده است. از این رو، هرکس عالم به شریعت و شایسته اجرای آن باشد، باید مجری شریعت بوده، مقدمات آن را که مهمترین آن تشکیل حکومت است، فراهم نماید. این چکیده نظریه ای است که اولین بار حضرت امام خمینی مطرح کردند و بدین شیوه بر آن استدلال نمودند.

البته حضرت امام خمینی، دلیل عقلی و نقلی زیادی برای تأیید این نظریه بیان داشته اند. پیش از این نظریه امام خمینی، مهمترین بحث فقها در مورد حکومت، صرفا مسأله اجرای حکم (احکام شرعی) به وسیله فقیهان در دوره غیبت بود. ابتکار و نوآوری امام خمینی این بود که از مرحله لزوم اجرای احکام شریعت پلی برای دستیابی به حکم وضعی شرعی ساخت. ایشان حکومت و تأسیس تشکیلات سیاسی، نظامی، قضایی، اقتصادی و اجتماعی را زمینه و مقدمه اجرای شریعت دانستند.

اندیشه سیاسی امام خمینی در جهان تشیّع از فضای فکری جدید حکایت می کند، که را جدید یرای ورود فعالانه در عرصه سیاست، تا مرحله شکل گیری حکومت گشود و در عمل نیز این اتفاق بزرگ تاریخی محقق گردید.

پایان قسمت سوم

منابع:

ر.ک: ولایت فقیه/ص1 تا  160

شأن و اختیارات ولی فقیه/ص23

حکومت جهانی حضرت مهدی و استراتژی انتظار/ص29 و 30

در قسمت بعدی به بررسی شرایط تاریخی اندیشه پردازی سیاسی شیعه در عصر غیبت خواهیم پرداخت.

۹۴/۰۸/۱۰

نظرات (۰)

بی نظر

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">