جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

آقا یا خانوم مسئول (4)

چهارشنبه, ۹ دی ۱۳۹۴، ۰۶:۱۰ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیمانواع غفلت

غفلت از رشد اخلاقی

یکی از مشکلاتی که امروزه برخی از مومنین به آن گرفتار هستند، این است که وقتی به درجه ای از ایمان و عمل صالح می رسند، در همان جا متوقف می شوند. در موارد بسیاری دیده شده است که جوانان وقتی به سمت مسجد و محافل معنوی سوق پیدا می کنند، در ابتدای امر با سرعت و دقت زیاد، پله های رشد را طی می کنند؛ اما مدتی که گذشت، سرعت و دقت خود را کم می کنند و با یک حالت رضایت مندی از اعمال و رفتار خویش، فعالیت خود را ادامه می دهند. این حالت وقتی شدت بیشتری پیدا می کند که فرد، یک جایگاه اخلاقی و معنوی نیز پیدا کند؛ محل رجوع دیگران باشد؛ عده ای سوالات اعتقادی یا اخلاقیشان را از او بپرسند و حتی از او مشاور خانوادگی بخواهند.

آن وقت است که تصور می کند؛ (( من به مرتبه خوبی از درجات معنوی رسیده ام و این مواعظ و مطالب را باید برای دیگران نشر بدهم. )) حالا ببینید سرگروهی که انتخاب می شود، به چه میزان در معرض این خطر است؟ چقدر باید مواظب نماید؟ در این مرحله معمولا از دو نکته غفلت می شود؛

الف) رفع عیب های خویش: هر سرگروهی که برای این مسئولیت در نظر گرفته می شود، مطمئنا ضعق ها و عیوبی دارد و نباید این طور تصور شود که سر گروه، خالی از عیب و نقص است؛ بلکه نقص ها و عیوب وی نسبت به این مسئولیت تناسب دارد؛ مثلا اگر سر گروهی به گناهی عادت کرده بود، می بایست در نظر داشته باشد که از وقتی که این مسئولیت را به عهده گرفته، دیگر آن آدم فبلی نیست؛ بلکه از زمان پذیرش مسئولیت، به منزله ویترین اسلام و انقلاب می باشد و یک نقص و عیب او باعث می شود مشتریان جدید و خوش بین، تبدیل به دشمنان کینه توزی شوند که احتمال بازگشتشان به جمع دینداران بسیار پایین برود.

ب) تکامل فضایل: افرادی که برای مسئولیت در نظر گرفته می شوند، مطمئنا فضایل و اعمال خوبی داشته اند، که به آنها این مسئولیت داده شده؛ اما این فضایل در چه حدی بوده است؟ آیا حد اقلی بوده یا حداکثری؟ به طور کلی می دانیم که اگر فردی حداقل شرایط این مسئولیت را داشت، می توان از او در این جایگاه استفاده نمود؛ در دستورات دینی که از ائمه اطهار به ما رسیده به این نکته توجه شده که انسان می بایست متناسب با وضعیت جدیدی که پیدا می کن، سطح اعمال صالحش نیز تغییر کند.

غفلت از رشد معرفتی

یکی از شرایط و ویژگی های سرگروه این است که اهل مطالعه باشد، بخصوص مطالعه کتاب هایب که آگاهی ها و معرفت دینی وی را بالا می برد. در بسیاری از اوقات افرادی که برای این مسئولیت انتخاب می شوند، این ویژگی را به صورت حداقلی دارا هستند ولی در ادامه کار، مطالعه سرگروه جهت دار می شود و فقط در راستای پاسخگویی به نیاز های فکری و معرفتی اعضاء گروه، مطالعه می کند؛ غفلت از رشد معرفتی، عواقب بسیار خطرناکی دارد که در جای خود به آنها پرداخته شده است.


ادامه دارد ...

۹۴/۱۰/۰۹

نظرات (۰)

بی نظر

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">