جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

به زودی... می خواهیم مانند عباس شویم برای او

جنبش علمداران موعود

گام اول؛ خودسازی

گام دوم؛توکل

گام سوم؛اتحاد

گام نهایی؛خدمت

آخرین نظرات

آقا یا خانوم مسئول (2)

سه شنبه, ۷ مهر ۱۳۹۴، ۰۳:۲۳ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم


آقا یا خانوم مسئول (قسمت دوم)


با توجه به اینکه انقلاب اسلامی زیر بنای خود را اسلام و قوانین خدا قرار داده است پس همانند اسلام هم دارای احکام ثابت و تغییر پذیر می باشد. در این شماره از مقاله (آقا یا خانوم مسئول)،این احکام را تحت عنوان اصول انقلاب اسلامی معرفی کرده و به شناخت آن از منظر رهبر انقلاب اسلامی می پردازیم.

امام خامنه ای(مد) لازمه ی شناسایی، معرفی و تعیین اصول انقلاب اسلامی می دانند و در این باره می فرمایند:

(( اجتهاد، خصوصیتی است که این امکان را به یک مسئول می دهد تا بتواند به اقتضای شرایط، روش ها و تاکتیک های درست را انتخاب کند. این کار کسی است که قدرت اجتهاد در این کار را داشته باشد. )) 14/3/1381

فصل اول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به بیان اصول کلی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی پرداخته است. مهم ترین این اصول که در سخنان رهبر ایران نیز به آن اشاره شده است عبارتند از:

1- توحید 2-عدالت 3-امامت و ولایت 4-کرامت و ارزش انسان همراه با مسئولیت او در برابر خدا 5-استکبار ستیزی و نفی هرگونه ستگری و سلطه گری و سلطه پذیری 6-استقلال سیاسی،اقتصادی،اجتماعی، و فرهنگی 7- همبستگی و وحدت ملی 8-رشد فضایل اخلاقی،ایمان و تقوا 9- بالابردن سطح آگاهی عمومی در همه زمینه ها 10- طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب و دفاع همه جانبه از حقوق ملت  11-تأمین آزادی های مشروع و قانونی  12-رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه،درتمام زمینه های مادی و معنوی 13-ایجاد رفاه و رفع فقر و بر طرف ساختن هر نوع محرومیت  14- تساوی همه افراد در برابر قانون  15-حمایت از مسلمانان،مظلومان و مستضعفان جهان 16-حاکمیت احکام و مقررات اسلام بر تمام شئون کشور  17-حکومت اسلامی و ولایت فقیه  18-مردم سالاری و مشارکت مردم در اداره کشور  19-اتحاد ملل اسلامی و وحدت سیاسی،اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام  20-مبارزه با فساد.

امام خامنه ای در تشخیص و تشریح این اصول می فرمایند:

(( این انقلاب بر پایه اصول مستحکمی بنا شد؛ هم اجرای عدالت را مورد نظر قرار داد، هم آزادی و استقلال را مورد توجه قرار داد، هم معنویت و اخلاق را. منتها این عدالت را، نباید با آن عدالت ادّعایی و موهومی که کمونیست ها در شوروی سابق یا در کشورهای اقمارِ خود شعارش را می دادند، اشتباه گرفت؛ این عدالت اسلامی است با تعریف خاص خود. همچنین آزادی در نظام جمهوری اسلامی با آزادی غربی که به معنای مهارگسیختگی صاحبان قدرت و سرمایه و همچنین به معنای بی بندوباری انسان ها در هر گونه رفتار و عمل است، نباید اشتباه کرد. این آزادی اسلامی است؛ هم آزادی اجتماعی است، هم آزادی معنوی است و هم آزادی فردی با قید اسلامی و با فهم و هدایت و تعریف اسلام است. )) 14/3/1381

اصول انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی نیز بسیار چشم گیر و متفکرانه است، همچنین عرصه هایی که ایشان، اصول را در قالب آن ها تعریف می کند.

عرصه هایی مانند؛

1. عرصه سیاست داخلی؛ تکیه به رأی مردم، تأمین اتحاد و یکپارچگی ملت، مردمی بودن و غیر اشرافی بودن حکمرانان و زمامداران، دل بسته بودن مسئولان به مصالح ملت، کار و تلاش همگانی برای پیشرفت کشور.

2. عرصه سیاست خارجی؛ ایستادگی در مقابل سیاست های مداخله گر و سلزه طلب، برادری با ملت های مسلمان، ارتباط برابر با همه کشور ها، به جز کشورهایی که تیغ را روی ملت ایران کشیده اند و دشمنی می کنند، مبارزه با صهیونیسم، مبارزه برای آزادی کشور فلسطین، کمک به مظلومین عالم، ایستادگی در برابر ظالمان.

3. عرصه فرهنگ؛ نفی فرهنگ اباحه گری غرب، نفی جمود و تحجر، نفی ریاکاری و تمسک به دین، دفاع قاطع از اخلاق و احکام اسلام، مبارزه با ترویج فحشا و فساد در جامعه.

و در اینجا یادمان نرود آن حرف ماندگار امام خامنه ای را که گفتند:

(( باید در زمینه ی فرهنگ،انقلابی عمل کرد. ))

4. عرصه اقتصاد؛ تکیه به اقتصاد ملی، تکیه به خودکفایی، عدالت اقتصادی، در تولید و توزیع، دفاع از طبقات محروم، مقابله با فرهنگ سرمایه داری در عین احترام به مالکیت، هضم نشدن در اقتصاد جهانی و استقلال اقتصادی.

اینها همان اصولی هستند که پیامبران پیشین و در نهایت پیامبر خاتم (ص) طبق دستور الهی، آن هارا دریافت و ابلاغ کردند و دست به دست با ضمانت الهی بر حفظ و جلوگیری از تحریف آن ها به دست بزرگان دینی و عالمان اسلامی دوران ما رسیده است.

و اما یک سوال . . .

آیا با آمدن و رفتن دولت ها، اصول انقلاب اسلامی عوض می شود؟

۹۴/۰۷/۰۷

نظرات (۰)

بی نظر

نظر شما چیه؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">